Kodėl konservatoriai pasisakė prieš Gražulio siūlomą įstatymą
Konservatoriai ir krikščionys demokratai pasisakė prie šitą šūdiną įstatymą ne dėl to, kad įstatymas šūdinas, o dėl to, kad jų planai grandioziškesni – jie nori pakeisti LR Konstituciją, tam, kad nustotų galioti Konstitucinio Teismo išaiškinimas apie šeimą: „konstitucinė šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t. y. santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.“
10.01 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2015 m. lapkričio 12 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Gerbiamieji kolegos, pirmasis klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. E. Masiulis. Prašom, kolega.
E. MASIULIS (LSF). Labai ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Mielieji kolegos, Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu siūlau iš darbotvarkės išbraukti 1-2 klausimą, t. y. įstatymo projektą. Manome, kad šis įstatymas visiškai nedera su demokratines vertybes gerbiančia valstybe, visiškai neaišku, kaip jis bus įgyvendinamas praktikoje, nes palieka labai daug erdvės interpretacijoms. Man atrodo, kad tokie įstatymai yra būdingi tik diktatorinių režimų valstybėms, jie riboja konstitucines pamatines žmogaus laisves į jo gyvenimo būdą, į jo minčių raišką ir t. t.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiamasis Eligijau, supratome jūsų nuomonę. Toliau – P. Gražulis, mačiau, jis antras prie mikrofono atsistojo.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, aš prašyčiau šio įstatymo neišbraukti, jį priimti. Šis įstatymo projektas buvo rengiamas, manau, ne vieną kadenciją, buvo kokių dešimt variantų – tobulintas, pertobulintas, vėl tobulintas. Aš prašau jūsų palaikyti. Nėra ko bijoti. Šiandien A. Kubilius gąsdino amerikonais, kad nutrauks Lietuvos valstybės gynybą, jei mes priimsime šį įstatymą, gąsdino rusais, viskuo gąsdina. Anksčiau bijojome rusų, dabar bijome amerikonų. Gerbkime Lietuvą, Lietuvos valstybę, Lietuvos žmones ir savo tradicijas. Aš prašyčiau tikrai balsuoti, jei siūloma balsuoti, ir neišbraukti šio klausimo iš darbotvarkės.
PIRMININKAS. Petrai, supratome. Gerbiamasis J. Razma, pastebėjau, jis trečias atėjo prie mikrofono, po to – K. Daukšys.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis Petrai ir kiti entuziastai, aš siūlyčiau viską daryti nuosekliau. Kaip žinote, šiandien egzistuoja Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl šeimos sampratos. Kol mes nepadarėme Konstitucijos pataisos, reikėtų susilaikyti nuo tokių iniciatyvų, nes neaišku, ką tokia pataisa gintų pagal dabartinį Konstitucinio Teismo išaiškinimą.
Siūlyčiau valdantiesiems, kurie stabdo tos Konstitucijos pataisos priėmimą komitetuose, pasistengti, kad dėl tos pataisos greičiau būtų judama į priekį, o tada jau būtų galima teikti tokius pasiūlymus.
PIRMININKAS. Dėkoju. K. Daukšys. Prašom.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamasis Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojau. Aš norėčiau jūsų paprašyti. Gal leistumėte jūs gerbiamajam E. Masiuliui išaiškinti, kuo ši nekalta pataisa kenkia demokratijai ir kokie čia tie režimai gali ją priimti? Aš ją perskaičiau ir supratau gal kaip nors kitaip? Mano galva, ten visai niekam nekenkia, net ir tiems žmonėms, kurie išgyvena, kad jiems pakenks.
PIRMININKAS. P. Gražulis nori dar papildyti. Prašom. Dėl darbotvarkės kalbėkime.
P. GRAŽULIS (TTF). Noriu reaguoti į J. Razmos siūlymą. Manyčiau, kad mes priimkime šiandien šį įstatymo projektą ir jeigu Teisės ir teisėtvarkos komitetas nesvarsto, atiduokime Socialinių reikalų ir darbo ar kitam komitetui šį klausimą, apsvarstykime ir pakeiskime Konstituciją, jei to reikia. Tikrai nevilkinkime. Mes palaikysime jus, Jurgi Razma. Priimkime nutarimo projektą, kad būtų paskirtas kitas komitetas, ir tada mes svarstysime šį klausimą. O Teisės ir teisėtvarkos komitetą, jo pirmininką dar kartą raginu tikrai visą kadenciją nevilkinti šio įstatymo, apsvarstyti ir priimti nutarimą.
PIRMININKAS. Gerbiamasis V. A. Matulevičius. Prašom.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamieji kolegos, norėčiau atkreipti jūsų dėmesį, kad didžiausi šio projekto gerbėjai yra tie Seimo nariai, kurie yra išsiskyrę su žmonomis. Ponai, sugrįžkite pas savo vaikus ir žmonas, o tada ginkite šeimos vertybes! Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, aš norėčiau jūsų tiesiog paprašyti kaip posėdžio pirmininkas, mes kalbėkime dėl darbotvarkės, arba įtraukime, arba neįtraukime. Būkime geri, nemoralizuokime vieni kitų. A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš tik noriu dar kartą pakartoti tai, ką sakė J. Razma. Kažkodėl taip išeina, kad P. Gražulis pateikia tokias iniciatyvas, kurios galų gale pasirodo, kad yra naudingiausios seksualinėms mažumoms. Konstitucinis Teismas išaiškino, kas yra šeima pagal dabartinį mūsų Konstitucijos apibrėžimą, kad šeima yra bet kas, kas gyvena kartu. Beveik taip išeina. Jei dabar mes pasakysime, kad einame ginti su Administraciniu kodeksu tokių vertybių, tai P. Gražulis mums nurodo ginti Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad bet kas gali sudaryti šeimą. Aš tikrai nemanau, kad reikėtų kitaip galvojančius bausti. Aš tikrai galvoju, kad P. Gražulis turėtų pagaliau pagalvoti, kodėl jam vis išeina pasiūlyti tokias pataisas, kurios yra naudingos būtent toms pačioms seksualinėms mažumoms arba konkrečiai V. Simonko.
Ir antras dalykas, į kurį irgi reikėtų P. Gražuliui pagaliau atsakyti. Kodėl jo iniciatyvos šiais klausimais labai dažnai sutampa su tokiomis iniciatyvomis, kurios jau būna priimtos Rusijos Dūmos ir dėl kurių Rusija yra smerkiama daugelio Vakarų pasaulio valstybių? P. Gražulis nori, kad ir Lietuva būtų smerkiama. Aš su tuo nesutinku. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dar R. J. Dagys nori kažką papildyti? Dėl darbotvarkės, gerbiamieji kolegos, kalbėkime, gerai?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Tik dėl darbotvarkės. Turbūt šis klausimas yra aktualus, šeimos vertybių gynimas turi būti nuoseklus ir aiškus. Aš tikrai apeliuoju į P. Gražulį ir visą valdančiąją daugumą. Kai mes priimame įstatymą, kuris lenkia Konstitucijos pataisos priėmimą, tai mes ne padedame spręsti problemos, o ją pagiliname ir sukeliame didesnį chaosą, dar didesnį neaiškumą. Tikrai nieko neatsitiks, jei mes sukeisime tą svarstymo laiką. Pirmiausia apsispręsime, ką Seimas galvoja dėl konstitucinės pataisos, o tada nagrinėsime ir kitus klausimus. Arba tada reikėjo eiti per tam tikrus įstatymus ir teikti naują apibrėžimą. Dabar yra tam tikra problema, tai yra akivaizdu. Mes, kaip įstatymo leidėjai, turime elgtis solidžiai pritardami tam, ką Petras sako, iš principo, bet jo rezultatas bus visiškai kitoks, nei jis tikisi.
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, norėčiau paprašyti, gal dėl kitų darbotvarkės klausimų yra kokių nors pastabų, pasiūlymų? Gerbiamasis J. Olekas, mačiau, stovėjo prie mikrofono.
(Pagal LRS – Seimo posėdžio stenograma)