Paskutinių kelių metų pastebėjimai skepticizmo tema

  1. Per covid-19 pandemiją, didelė visuomenės dalis galų gale pastebėjo, kad antivakseriai yra didelė problema.
  2. Per covid-19 pandemiją, skeptikai pastebėjo, kad antivakseriai yra ne šiaip problema, o milžiniška problema.
  3. Per covid-19 pandemiją žiniasklaida ir valdžia pastebėjo, kad melagienos yra problema, ir kad ją reikia kažkaip spręsti. Gal skatinant kritinį mąstymą?
  4. Žiniasklaidos priemonės ir toliau skleidžia šūdą, priešingą kritinio mąstymo skatinimui. Sveiki lietuvos ryte, delfi, vakarų eksprese, 15 minučių ir kiti, kasdien skelbiantys horoskopus ir reklaminius straipsnius apie (žinomai neveikiančią) “alternatyviąją” mediciną.
  5. Dėl pandemijos masto, kartais pradeda atrodyti, kad neverta gaišti laiko kritikuojant ir demaskuojant visokius šundaktarius užsiimančius kvapų terapija, akupunktūra, homeopatija, neištirtų žolelių pardavinėjimu. Bet svarbu nepamiršti, kad ši “alternatyviosios” medicinos industrija (kurios tikslesnis pavadinimas yra netikro gydymo) yra viena iš pagrindinių veikėjų trukdančių skiepijimui ir sveikatos apsaugos priemonių įgyvendinimui pandemijos metu, ir tai ta pati industrija, kuri jau daug metų sėja nepasitikėjimą mokslu ir medicina bei bando apeiti sveikatos apsaugos kokybės kontrolės mechanizmus.
  6. Pandemijos metu daugelis pastebėjo, kad visokie šundaktariai, sąmokslo teorijų skleidėjai, prieš žmonių teises kovojantys tipai, antivakseriai, suverenai yra labai persipynę. Ir tai matosi daugelyje šalių.

Tad ką daryti?

  • Mokyklose mokyti kritinio mąstymo.
  • Žiniasklaidai - nustoti rašyti pseudomokslinius niekus
  • Žiniasklaidai - imtis aktyviai mokyti atskirti melagienas, demagogiją bei šališkai pristatytą informaciją.

Šis įrašas kitur