Orų prognozėmis gali užsiimti bilenkas

Trumpai: teorinė orų prognozių riba apie 15 dienų. Bet kas, teigiantis, kad gali prognozuoti orą ilgesniam laikotarpiui yra melagis arba nuoširdžiai tiki tuo, bet nesugeba objektyviai vertinti savo pranašysčių.

Janina Janušauskienė laisvu nuo darbo laiku būtinai išeina į mišką pasidairyti, kokius orus medžiai, paukščiai ir tik jai vienai žinomi aplinkos ženklai žada gegužei ir būsimai vasarai.

Jos teigimu, vasara bus labai permaininga – pernykštė sausra jau tikrai nepasikartos. Birželį bus daugiau saulės, tik mėnesio pradžioje gausiau palis.

O liepą ir rugpjūtį matysime daugiau apsiniaukusių dienų.

„Lietsargis bus reikalingas visą vasarą“, – įsitikinusi Janina.

„Nulinkę ir sulūžę nuo sniego medžiai, ypač jauni, Janinai pranašauja, kad šiemet visi turim saugotis sveikatos problemų, ypač jaunimas ir vidutinio amžiau žmonės, kurie jų nesitiki“, – nuo orų į liaudies medicinos lankas nukrypo pašnekovė.

Vakarų ekspresas ir Delfi

Mokslas

Teorinė orų prognozių riba yra apie 2 savaitės, o praktiškai šiuo metu orą prognozuoti pakankamai tiksliai įmanoma apie 10 dienų1.

Šarlatanai ir saviapgaulė

Tad bet kas, kas teigia jog gali numatyti orą metams, ar keliems mėnesiams į priekį, sako netiesą. O ką jau kalbėti, kai pradeda aiškinti apie sveikatos problemas, pagal tai, kaip atrodo medžiai.

Analogiškų ilgalaikių orų prognozių tikslumas buvo tiriamas ne vieną kartą ir visais atvejais tai neatskiriama nuo paprasčiausio atsitiktinio spėjimo. Štai čia wikipedia rašo The Old Farmer’s Almanac prognozes:

John Walsh Ilinojaus Universitete patikrino penkerių metų Old Farmer’s Almanac prognozes ir nustatė, kad 50.7% temperatūros prognozių ir 51.9% kritulių prognozių buvo “į teisingą pusę”. Atsitiktinis spėjimas būtų teisingas 50% kartų.2

Taip pat, straipsnyje pateikiami teiginiai yra labai nespecifiniai ir praktiškai nieko nereiškiantys. Savo galiomis tikinti Janina, žinoma sakys, kad ji - teisi, o tokių nekonkrečių pranašysčių, praktiškai niekam neišeitų panaudoti:

Beveik visą gegužę pasitaikys lengvų pašalimų. Apie gegužės 15 d. išgirsime perkūniją, o gegužės pabaiga bus vėjuota“, – sakė ji.

Apie gegužės 15? Čia kiek dienų plius ir minus - 5? Tai čia tarp gegužės 10 ir 20 bet kur Lietuvoje?

„Kaip pernai pirmomis gegužės dienomis pražydo visos gėlės ir ant žiedų prisnigo, tai šiemet nieko panašaus nebus, bet bus šalnelių.

Jeigu pernai buvo kokia neįprasta gegužė, tai standartinė gegužė yra tiesiog didelės tikimybės spėjimas. Ypač, kai kalbama apie visą mėnesį ir visą Lietuvą. Aš užmečiau akį į WolframAlpha į paskutinių 10 metų žemiausią gegužės temperatūrą Lietuvoje :) 7 metai minusinė arba nulinė, 3 metai - pliusinė).

Ką daryti?

  • Žiniasklaidai būti atsakingesnei ir priminti, kad tokių dalykų nebūna, priminti, kad toks oro spėliojimas yra neatskiriamas nuo bet kokių burtų ir astrologijos.

Papildomos nuorodos


  1. (žr. Predictability limit: Scientists find bounds of weather forecasting): “Edward Lorenz proved that one cannot predict the weather beyond some time horizon, even in principle,” said Kerry Emanuel, professor of atmospheric science at MIT and coauthor of the study. “Our research shows that this weather predictability horizon is around two weeks, remarkable close to Lorenz’s estimate.” ↩︎

  2. A number of analyses have concluded that the forecasts in The Old Farmer’s Almanac are not very accurate. For example, USA Today states that “according to numerous media analyses neither the Old Farmer’s Almanac nor the Farmers' Almanac gets it right.” John Walsh at the University of Illinois reviewed five years of monthly forecasts and found 50.7% of the temperature forecasts and 51.9% of precipitation forecasts were in the correct direction, whereas a randomly generated forecast would be correct 50% of the time. ↩︎