Abortai

Galimybė saugiai ir teisėtai nutraukti nėštumą yra itin svarbi moterų ir mergaičių gebėjimui veiksmingai ginti bei naudotis savo žmogaus teisėmis - tokiomis, kaip teisė į gyvybę, nediskriminavimą, lygybę, sveikatą ir privatumą.

Kai abortas yra ribojamas įstatymų, pagrindinė problema yra tai, kad teisėtai pasidaryti abortą sunku net teisę į šią procedūrą turinčioms moterims.

Visuomenės spaudimas

LRT - Pasirinkusios abortą ir to nesigailinčios: poabortinę traumą sukuria demonizuojanti visuomenė:

Ieškant vaizdo pasakojimų apie abortus galima pastebėti, jog žiniasklaidoje dominuoja konservatyvus požiūris į procedūrą. Nėra daug informacijos iš medicininės pusės ar net pokalbių, kurie aptartų moters teisę rinktis. Ypač paskutiniu metu dominuoja interviu su moterimis, kurios, pasirinkusios abortą, gailisi, retrospektyviai kritikuoja save, savo mąstyseną ir abejoja savo sprendimo adekvatumu.

„Spalvų“ komandai tai pasirodė įtartina, nes žiniasklaidoje nepristatoma kita didelė žmonių grupė, kurią atspindi ir moksliniai tyrimai. Tai moterys, pasidariusios abortus ir nesigailinčios dėl to, kad turėjo galimybę pasirinkti. Jos sutiko pasidalyti savo istorijomis, bet dalis jų, vertindamos Lietuvos kontekstą, kaip labai nepalankų tokiai pozicijai, nori išlikti neatpažįstamos, todėl jų veidai ir vardai slepiami.

Krizinio nėštumo centras

Lietuvoje veikia Krizinio nėštumo centras. Deja, nepaisant pavadinimo, tai nėra nešališka organizacija. Vietoj to, kad padėtų priimti tinkamai informuotą sprendimą, didelė dalis šios organizacijos pastangų skiriama moterims atkalbėti nuo aborto naudojant neetiškus metodus, tokius kaip melagingos informacijos apie abortų pasekmes sklaidą.

Ką daryti? Iškilus klausimams apie abortą bei šeimos planavimą, pasitarkite su šeimos gydytoju, o ne su Krizinio nėštumo centru.

Apie analogiškų “krizinio nėštumo centrų” veiklą kitose šalyse rašėme anksčiau

Apie abortų priešininkų skleidžiamus mitus

Siūlau paskaityti mokslinių tyrimų santrauką Vikipedijoje (angliškai) apie abortų saugumą. O čia pateiksiu santrauką keliais punktais:

  • Legalūs abortai yra viena saugiausių medicininių procedūrų
  • Abortai nepadidina krūties vėžio rizikos
  • Abortai nesukelia psichologinės sveikatos problemų, išskyrus problemas, kurios susijusios su nepageidaujamu nėštumu.
  • Ilgalaikis JAV tyrimas nustatė, kad 99% moterų praėjus 5 metams po aborto manė, kad priėmė teisingą sprendimą
  • Socialinė stigma buvo pagrinidinis faktorius susijęs su neigiamomis emocijomis

Ką daryti, kad abortai būtų saugūs?

  • Nelegalūs abortai kelia riziką moterų sveikatai, tad įvairioms šalims reikai sudaryti sąlygas, kad nėštumo nutraukimas būtų legalus.

Kaip etiškai kovoti prieš abortus?

Norintiems kovoti prieš abortus siūlau šiuos metodus:

  • siekti plataus ir mokslu grįsto lytinio švietimo
  • lengvinti kontracepcijos priemonių prieinamumą