Česnakai - nuo peršalimo ko gero nepadės
Delfis straipsnelyje “Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis” rašo:
Kaip rašo healthline.com, vienos studijos duomenimis, 146 savanoriai vartojo česnako papildus arba placebą. Vartojusiems česnaką pasireiškė 63 proc. mažesnė tikimybė susirgti peršalimo ligomis ir 70 proc. trumpesnis ligos laikotarpis.
Kitos studijos duomenimis, buvo pastebėta, kad asmenims, vartojusiems 2,56 gramus subrendusio česnako ekstrakto, peršalimo trukmė buvo vidutiniškai 61 proc. trumpesnė ir šie asmenys prasirgo lengvesne forma, lyginant su asmenimis, vartojusiais placebą.
Aš jau norėjau aiškinti, kad pavienių tyrimų rodančių, kokius tik nori rezultatus rasti yra lengva, ir kad labiau derėtų vadovautis sisteminėmis tyrimų apžvalgomis… Bet pasidomėjau ir išaiškėjo, kad tų tyrimų ne tiek jau ir daug. Tad susiradau sisteminę Cochrane organizacijos apžvalgą, kuri sako:
There is insufficient clinical trial evidence regarding the effects of garlic in preventing or treating the common cold.
(Mano vertimas) Nėra pakankamai tyrimų, kad galima būtų teigti, jog česnakai apsaugo ar gydo nuo peršalimo.
Iš apžvalgos išaiškėjo, tai, kad tyrimų apie česnako poveikį peršalimui atlikta tik keletas, bet absoliuti dauguma (išskyrus vieną) buvo pernelyg prasti įtraukti į Cochrane apžvalgą. O tas vienintelis į apvalgą įtrauktas tyrimas buvo viso labo tik su 146 žmonėm, matavimai buvo tik dalyvių klausimyno pildymas, o tyrimo dalyviai galėjo nelabai sunkiai nustatyti ar jie buvo tyrimo ar placebo grupėje, pagal savo atsirūgimų kvapą.
Tyrimų tendencijos
Neretai pirmieji alternatyviosios medicinos tyrimų rezultatai gali atrodyti įspūdingai. O po to atliekama daugiau, geriau kontroliuojamų tyrimų, kol galų gale paaiškėja, kad poveikis minimalus arba jo iš viso nėra.
Ką daryti?
Česnakus valgyti galiu rekomenduoti tik dėl skonio, o ne dėl sveikatos.